cegłaPodejmując decyzję odnośnie wyboru odpowiedniego komina do naszego domu powinniśmy wiedzieć o paru rzeczach. Obecnie nadal najbardziej popularny w domach jednorodzinnych jest tradycyjny komin z cegły. Jest on pracochłonny, jednak o wiele tańszy niż komin składany z elementów prefabrykowanych. A przy właściwym wykonaniu i zabezpieczeniu jest bardzo trwały.

Tradycyjny komin z cegły może być wbudowany w ściany nośne domu, na których opierają się stropy, co jednocześnie zapobiega powstawaniu pęknięć tynków lub może być zbudowany jako wolnostojąca, niezwiązana konstrukcja. W drugim przypadku pod kominem musi być wykonana ława fundamentowa o wymiarach dopuszczalnego obciążenia gruntu, ponieważ komin ma duży ciężar.
cegła3
Jaka ceramika budowlana do komina?

Najwłaściwszym wyborem jest cegła pełna. Powinna ona być dobrze wypalona, z prostymi i gładkimi powierzchniami bocznymi oraz bez zawartości margla, czy kamieni. Zawsze przed zakupem cegły zwracajmy uwagę na jej jakość, inaczej możemy się narazić na dodatkowe koszta, kiedy trzeba będzie coś poprawić po krótkim czasie. Jeśli wybrana przez nas cegła ma widoczne pęknięcia, niejednolitą barwę lub krzywe i chropowate boki to czym prędzej z niej zrezygnujmy. Dobra cegła pełna przy uderzeniu młotem murarskim wydawać powinna czysty, metaliczny dźwięk, dodatkowo upuszczona z wysokości nie powinna się rozpaść na drobne kawałki.

 

Jeśli nie mamy ochoty bawić się w szukanie najlepszej jakości cegieł pełnych to zawsze możemy zastąpić je cegłami klinkierowymi lub licowymi, jednak znacznie zwiększy to koszty budowy komina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *