budownictwo5W Europie najbardziej popularnym systemem wznoszenia budynków jest system tradycyjny murowany. Obiekty w ten sposób budowane posiadają ustrój nośny wykonany z ceramiki lub betonu komórkowego i żelbetu. Ściany są murowane, jednak nie zawsze używa się tradycyjnej zaprawy cementowej. Coraz częściej stosuje się ciepłochronne zaprawy, które odznaczają się tym, że są bardzo cienkie, w porównaniu do tych cementowo-wapiennych.

budownictwo3Ceramika budowlana to różnego rodzaju pustaki i cegły stosowane do wznoszenia ścian, ale także specjalne pustaki będące wypełnieniem stropów gęstożebrowych, czy stanowiące gotowe prefabrykowane nadproża. Tego rodzaju materiałów budowlanych na rynku jest bardzo dużo, każdy producent ma swoje własne wyroby. Pustaki i cegły różnią się między sobą nie tylko wymiarem, ale też kształtem i technologią wykonania. Dostępne są na przykład pustaki poryzowane, które dzięki specjalnym pionowym kanałom mają dużo lepsze właściwości cieplne i dużo niższy współczynnik przenikania ciepła, niż podobne wyroby wykonane jako pełne.

budownictwo4Pustaki różnią się też wielkością – mają różne grubości, długości i wysokości. Wyjątkiem jest tutaj cegła pełna, która od zawsze ma jednakowe wymiary. Cegła ta to jeden z materiałów ceramicznych o największej wytrzymałości na ściskanie. Dzięki tym właściwościom doskonale nadaje się na ściany nośne budynku, ale też bardziej wymagające elementy jak słupki czy filarki międzyokienne. Za jej pomocą można budować dosyć wąskie słupki, które zachowują nie tylko odpowiednią wytrzymałość, ale też stateczność. Bardzo często buduje się także komin z cegły.

Jest to rozwiązanie szczególnie popularne w budownictwie jednorodzinnym. Często inwestorzy decydują się na kominy systemowe, ale równie popularne są te tradycyjne murowane z cegły. Z tego materiału powstają zarówno przewody wentylacyjne, jak i spalinowe, czy dymowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *