Obecnie w budownictwie, zwłaszcza mieszkaniowym, ale również przy dużych inwestycjach komercyjnych, stosuje się materiały nowoczesne, bezpieczne i trwałe, ale jednocześnie tanie i ułatwiające szybszą pracę. Chodzi więc przede wszystkim o wybieranie takich materiałów budowlanych, które pozwolą obniżyć koszty budowy, a jednocześnie przyspieszą postęp prac budowlanych – szczególnie na etapie konstrukcyjnym. Wykończenie budynku to zadanie dla innych ekip, niż samo jego budowanie i konstruowanie kolejnych elewacji, pionów kanalizacyjnych itp.

Podczas budowania większych konstrukcji bardzo często wykorzystywana jest ceramika budowlana, a więc rozmaite cegły, bloczki, nadproża i przede wszystkim – pustaki porotherm, wykonane z ceramiki. Mogą się one różnić dość wyraźnie między sobą nie tylko technologią produkcji, ale także cechami energetycznymi i walorami budowlanymi. A z punktu widzenia inwestora – spora jest także różnica w cenie poszczególnych rozwiązań.

ceramiczne materiały budowlane

Ściana z ceramicznych materiałów budowlanych – cegieł

Dlatego zauważyć można, że w ostatnich dekadach ceramika budowlana zdominowana została raczej przez pustaki z odpowiednio zaprojektowanymi kanałami termicznymi. W ten sposób dość mocno deklasując ceramiczną cegłę – w przeszłości przecież najważniejszy i najpopularniejszy materiał budowlany.

Dlaczego tak wiele firm decyduje się na to, aby sięgnąć właśnie po pustaki porotherm wykonane z ceramiki, zamiast wybrać sprawdzone i popularne od wieków cegły? Powodów jest kilka, a najważniejsze z nich, to:

  • znacznie niższa cena pustaków ceramicznych
  • bardzo duży wybór rozmiarów, kształtów, gabarytów i parametrów pustaków
  • szybsze wznoszenie kolejnych ścian i elewacji dzięki większemu rozmiarowi pustaka
  • różnorodne żłobienia, kanaliki, nacięcia – do tłumienia przenoszenia fal akustycznych czy odpowiedniego poziomu izolacji termicznej
  • łatwość łączenia kolejnych pustaków ze sobą
  • szybkość i wygoda przy spajaniu, tynkowaniu, zaprawianiu itp.

Z takich pustaków bardzo często powstają obecne budynki wielorodzinne. Nieco inaczej wygląda ceramika budowlana wśród klientów planujących wybudowanie własnego domu. Na wzniesienie takiej jednorodzinnej nieruchomości potrzeba zdecydowanie mniej materiałów budowlanych, a dla inwestora ostatecznie znacznie ważniejsze jest tutaj sięgnięcie po optymalne rozwiązania. Wydanie nieco większych sum na cegły ceramiczne z początku może wydawać się niepotrzebnym kosztem, ale wraz z upływającymi latami i niesłabnącą trwałością oraz jakością konstrukcji ceglanej, wydatek ten zaczyna się wyraźnie zwracać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *